Yedi İklim Dergisi Hakkında

Yedi İklim Dergisi Hakkında

Yedi İklim Dergisi Hakkında

Yedi İklim Dergisi, Ali Haydar Haksal, Osman Bayraktar, Hasan Aycın, Alim Kahraman, İbrahim Usul, Mustafa Çelik, İlhan Kutluer, Ali Göçer’den oluşan bir kadro tarafından ilk sayı Mart 1987’de yayımlanan bir edebiyat dergisi. İlk dönemlerinden itibaren gerek edebiyat dünyasının gerek akademik çevrenin değerli kalemlerinin ürünlerini yayınlattıkları bir dergi olarak öne çıkan Yedi İklim, özellikle genç kalemlere yer vermesi yönüyle her dönemde gençlerin ilgi merkezi olmayı sürdürmüş bir dergi olarak tanınır.

 

Derginin ilk dönemlerinde Arif Ay, Osman Bayraktar, Alim Kahraman, Ahmet Kot, Necat Çavuş, Ali Haydar Haksal, Hüseyin Atlansoy, Şakir Kurtulmuş, Mustafa Özçelik, İlhan Kutluer, Ali Göçer, Kamil Doruk, Selahattin İpek, Hasan Aycın, Kamil Eşfak Berki, Ahmet Nedim Çeker, Nurettin Durman, Seyfettin Ünlü, Adem Turan, Ali Günvar, Hasan Selami Binay gibi isimlerin yanında her dönemde kendi kuşaklarının önemli pek çok şair ve öykücü ismini Yedi İklim’de okumak mümkün olmuştur.

 

Yedi İklim, asıl ve ebedi olana ulaşma yolunda sürekli olarak Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat ve Mavera dergilerinin düşünce geleneğinin izleyicisi oldu. Bağlı bulunduğu geleneği sürekli önemsedi ve vahiy eksenli medeniyet özlemini dillendiren, sanatlarını bu özlemle şekillendiren yazarlara, şairlere, akademisyenlere, şahsiyetlere özel sayılar ve dosyalar hazırladı.

 

Yedi İklim bir süredir ara verdiği kitap yayımlarını 2013 yılında Şakir Kurtulmuş’un “Yusufun Kuyusu” ve Mehmet Özger’in “Muhtasar Cinnet Risalesi” kitapları ile yeniden sürdürmeye başladı. Ardından Aralık 2013’te Gökhan Serter’in “Bana Şahdamarımı Getir” ve Serkan Doğan’ın “Süzülen” adlı şiir kitaplarını yayımladı. Nisan 2014’te ise Şakir Kurtulmuş’un “Ölüm ve Ayna” ve Serdar Kacır’ın “Uzak Ülkeme Doğru” kitapları Yedi İklim Yayınları AHH tarafından yayımlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yedi İklim Dergisi Abonelik Hakkında
Yedi İklim Dergisi Abonelik Hakkında
Künye
Künye